MED

Celoročně nabízíme:

med květový

(klasický, nebo pastovaný)

med květový pastovaný -

Včelaři si jsou vědomi, že českým konzumentům časná krystalizace nektarových medů vadí. Proto, aby předešli klasickému a přirozenému tuhnutí medu, upravují ho takzvaným pastováním. Je to velmi šetrné ošetření medu. Technologie pastování spočívá na poznatku, že v počátku krystalizace včelař med denně několik dnů po sobě mechanicky šetrně promíchává, až do doby, kdy produkt získá konzistenci pasty. Med sice opět zkrystalizoval, ale ve velmi malých krystalcích, díky kterým si uchovává vláčnost. Pastový med se dobře odebírá ze sklenice, nestéká z krajíce chleba a svou krémovitou konzistenci neztrácí ani v sebekrutějším mrazu, jak se o tom přesvědčili čeští polárníci. Navíc tu máte záruku, že med nebyl nijak výrazně poškozený. Poškozené medy totiž nevytvářejí pastu. Tyto pastové medy získávají stále větší oblibu a pro včelaře je to na druhé straně cesta, jak zhodnotit a zatraktivnit vysoce kvalitní světlé, květové medy. Jak už jsme uvedli, krystalizace medu je jeho přirozenou vlastností. Je to projev toho, že med nebyl nijak porušený a že uchovává všechny látky, které mají na naše zdraví příznivý vliv. Jeho šetrným ošetřením, tedy pastováním nebo ztekucováním, neznehodnocujete jeho kvalitu. Proto ošetření medu vždy musí být prováděno citlivě a s určitou znalostí problematiky. Doufám, že toto malé připomenutí alespoň drobně přispěje k tomu, abyste z medu mohli čerpat životní sílu, zdraví a optimismus.

med smíšený -

je směsí medů květových a medovicových lesních. Obsahuje přírodní látky jak z rostlin, tak i cenné minerální látky a stopové prvky z lesních medů, spojuje tedy přednosti obou typů. Smíšený med se vyznačuje lahodnou chutí i vůní. Mísení různých druhů medů je přirozené již při zpracovávání včelami v úlu. V našich podmínkách tento med obsahuje med lipový, akátový, lesní (zejména z květů malin, ostružin, lesních bylin, atd.) Jeho krystalizace je pomalejší.

med lesní -

tmavé barvy, lahodné chuti, krystalizuje pomaleji.

 

 

Ceník:

Med květový                                 200,-kč /kg                                     
Med květový z Jetele inkarnátu (červené jetelové pole)                                 200,-Kč/kg
Med květový pastovaný                                                                                                       200,- Kč/kg   
Náš pastovaný med je pastován profesionálním nerezovým pastovačem, je výborné kvality a chuti.
Med smíšený  jetel inkarnát x pohankový med                                                             200,-Kč/kg
Med medovicový                         250,-kc/kg                                                                             


VÁŠ VÁNOČNÍ DÁREK MŮŽE BÝT I Z PŘÍRODY......



 

Krystalizace a ztekucení medu

Krystalizace medu: KDY A PROČ KRYSTALIZUJE MED ? Med světlý, květový, který pochází z nektaru květů, obsahuje větší množství glukózy, tedy cukru hroznového. Tyto světlé medy díky malým krystalkům glukózy a četným pylovým zrnkům krystalizují poměrně brzy. Často už za několik týdnů po vytočení. Naproti tomu tmavý medovicový medobsahuje více ovocného cukru, čili fruktózy. Proto tedy krystalizuje později. Skladování medu: Med ukládejte v uzavřených nádobách a skladujte při teplotách 15–20 °C. Neprospívá mu ani výraznější kolísání teplot, ani dlouhodobé působení světla. Takže ideální místo pro uskladnění sklenice s medem v domácnosti je spížní skříň nebo komora. Také nezapomeňte sklenici s medem vždy pečlivě uzavřít víčkem. Med pohlcuje vzdušnou vlhkost, jinak řečeno jeho povrchová vrstva nasává ze vzduchu vodu. Vodou zředěný med pak může zkvasit a je znehodnocený.

Ztekucení medu:

Zkrystalizovaný med lze poměrně jednoduše bez ztráty kvality ztekutit. Většinou k tomu můžeme využít vodní lázeň. Sklenici medu postavíme do hrnce na složenou utěrku, kolem nalijeme vodu a zahříváme tak dlouho, až má voda teplotu 45–50 °C. Potom vypneme zdroj tepla, necháme vodu trochu vychladnout a vše opakujeme tak dlouho, až je celý obsah sklenice tekutý. Lze využít i elektrickou horkovzdušnou troubu s ventilátorem, kde na termostatu opět nastavíme 50 °C. V zimě můžete postavit sklenici s medem na teplý radiátor ústředního topení. Nenechávejte zde med zbytečně dlouho. Jakmile je opět tekutý, uskladněte ho v chladnu a temnu. Nevhodné jsou mikrovlnné trouby, protože mikrovlny snižují kvalitu medu.
 

Svíčky, ze včelího vosku

 

Inspirace, jak si můžete zpestřit Váš med